دکورد فروشگاه آنلاین دکوراسیون داخلی

انواع کفپوش ساختمان _ معایب و مزایا

کفپوش های ساختمانی از تنوع بالایی برخوردار هستند و در جنس های مختلف سنگ، سرامیک، چوب، لمینیت، پی وی سی، شیشه و … در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

انتخاب کفپوش مناسب برای دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با توجه به میزان رفت و آمد، رطوبت، نوع زیرسازی، هزینه و … انتخاب مناسبی را برای آن داشته باشیم. در ادامه به معرفی انواع مختلف کفپوش می پردازیم همچنین می توانید برای دریافت هرگونه راهنمایی جهت انتخاب و خرید کفپوش با تیم دکورد در ارتباط باشید.

معرفی انواع کفپوش ساختمانی

پارکت (parquet):

پارکت یا کفپوش چوبی یا چوب فرش متریالی از جنس چوب طبیعی است که برای داخل ساختمان استفاده می شود. در ساخت این نوع کفپوش از چوب طبیعی درختانی مانند افرا، صنوبر، کاج و بلوط استفاده می شود. 

استفاده از چوب طبیعی به عنوان کفپوش معایب خود را داشته و احتیاج به رسیدگی و مراقبت خاصی هم دارد. از معایب پارکت می توان به ایجاد صدا هنگام راه رفتن روی آن، مقاومت پایین در مقابل رطوبت، حشرات و موریانه، احتیاج به پوشش توسط لاک و روغن های مخصوص جهت افزایش مقاومت و هزینه بالای این متریال اشاره کرد.

کفپوش پارکت

لمینیت (laminate):

 این متریال از چند لایه چوب متراکم از نوع الیاف چوب فشرده HDF یا (High Density Fiberboard) ساخته شده و بر روی آن طرح چاپ شده چوب قرار می گیرد در انتها لایه آخر یا رویی که از جنس لمینیت که یک لایه ضد خش است و مقاومت سایشی آن با درجه AC (مقاومت سایشی) مشخص می شود پوشانده می شود.

کفپوش های لمینیت نزدیک ترین نوع متریال به پارکت است که با هدف برطرف کردن معایب پارکت های چوبی ساخته شده اند. این نوع کفپوش ها مستقیما از چوب طبیعی ساخته نمی شوند، قیمت مناسب تری دارند، سرعت اجرای بالا و عدم استفاده از چسب امکان جمع آوری و استفاده مجدد را فراهم می کند، نسبت به رطوبت مقاومت بیشتری دارند، احتیاج به روغن و لاک ندارند، زیرسازی فوم سایلنت از ایجاد صدا هنگام راه رفتن روی آن جلوگیری می کند.

یکی از معایب این نوع متریال ضریب انتقال حرارتی است که باعث انقباض و انبساط کفپوش شده و بین آن درز ایجاد می شود به همین دلیل در ساختمان هایی که انتقال حرارتی از کف انجام می شود بهتر است از این نوع کفپوش استفاده نشود. همچنین قبل از نصب در صورتی که اختلاف دمای بیرون با محیط داخل زیاد است مانند زمستان بهتر است مدتی متریال در دمای داخل ساختمان قرار داده شود و پس از آن اقدام به اجرا کرد و از قرار دادن اجسام سنگین بر روی کفپوش بلافاصله پس از نصب خودداری کرد.

کفپوش لمینیت

فهرست مطالب